Vattenhistoriskt Nätverk (VhN) har skrivit ett yttrande på länsstyrelserna i Jönköping och Kalmar läns förslag på målbildsanalys för Emåns fyra prövningsgrupper, PG 74_1, PG 74_2, PG 74_3 samt PG 74_4. VhN vill särskilt framhålla följande:

  • VhN anser att nulägesbeskrivningen där länsstyrelsen sammanställt de olika underlags­material som finns inom avrinningsområdet självklart ska vara uppdaterad för kultur­miljön likväl som för andra intressen.
  • VhN efterlyser en sammanvägd analys för varje miljö av alla de samhällsintressen av vatten som såväl vattendirektivet (RDV) (artikel 4.3) som vattenförvaltningsförordningen (VFF) (4 kap 3 §) räknar upp.
  • VhN efterlyser en fördjupad redovisning av de utpekade miljöernas sociala värden. Fler aspekter på miljön såsom rekreationsaktiviteter, social betydelse och betydelse för människors identitet och livsmiljö behöver beaktas.
  • VhN menar att en fyllig beskrivning av de berörda kulturmiljöerna behöver infogas i konsekvensanalys och åtgärdsförslag, så att de kulturhistoriska värdena får sin rätt­mätiga plats i paritet med de detaljerat beskrivna biologiska värdena.
  • Vid bedömningen och hanteringen av vattenfrågorna ska hänsyn tas till alla de cirka tio samhällsintressen som räknas upp i EU:s vattendirektiv, artikel 4.3. VhN vill understryka att kulturhistoriskt värde är en grund för KMV-klassificering. För att nå en rimlig avväg­ning mellan å ena sidan vattenmiljön och å andra sidan de andra samhällsintressena är det nödvändigt att vattenmyndigheten och länsstyrelsen förklarar alla vattenförekoms­ter med kraftverk, dammar och andra äldre anläggningar för KMV.

Yttrande Förslag målbildsanalys för Emåns fyra prövningsgrupper – Vattenhistoriskt Nätverk